_DSC9211-2.Mobilen

2025 > 05

Tv4:s Nyheter den 28 februari 2022 Tv4:s Nyheter den 28 februari 2022


Idag meddelade den tyska regeringen att de påbörjar ett samarbete med Ukraina om att starta upp en egen tillverkning av långdistansroboten Taurus. Det är ett flygburen robot som når 50 mil. Ett vapen som kan nå Moskva.

De restriktioner som Ukraina återkommande villkorats med när det gäller bruket av skänkta vapen till kriget har fått lättnader över tid. Det ligger i krigets natur. Ingen som är angripen kan i längden bara tillåtas brotta med en arm och självförsvarets etik kan alltid moraliskt motiveras. Tyskland som med sin historia satt sin ära i att inte kapprusta rustar nu för fullt i samarbete med Ukraina och på industriell nivå.

Den här bilden tagen i slutet på februari för tre år sedan uppvisar en för den tiden stor satsning från svensk sida, då man skänkte 5.000 granatgevär av äldre modell samt 5.000 hjälmar. En historiskt sett rörande insats. Hjälmar som kanske främst ger skydd vid slalomåkning och motorcykelfärder relaterat till kontexten. 

Det är en enorm eskalering vi upplever. Vi ska komma ihåg att människor även förr i tiden ansåg sig vara resonabla. Man kunde förhandla, underhandla och bedriva både öppen och tyst diplomati. Men ändå har Europa upplevt både ett första och ett andra världskrig. Är det att vara alarmistisk? Ja, döm själv! Eskaleringen sker så smygande att vi inte ens ser den med skyddsväst och hjälm på. Så länge striderna är begränsade till Ukraina så känner vi oss relativt trygga. Och vi kan gärna nöja oss med det. Men kriget kommer att utvidgas. Det är ofrånkomligt.

Det är ett enormt allvarligt omvärldsläge vi befinner oss i.

 

Läs hela inlägget »

Vi närmar oss den punkten i kriget mellan Ukraina och Ryssland där allt kommer att gå överstyr. Europas och USA:s växelvisa understöd av kriget på Ukrainas sida kommer att tippa över. Det är inte otänkbart att Västliga styrkor inom en snar framtid kommer att bistå den Ukrainska armèn på marken. Då eskalerar konflikten okontrollerat med spridningseffekt!

Det ryska kriget har sina ekonomiska förutsättningar via den skuggflotta av tankfartyg som av nödvändighet måste segla på Östersjön. Den kommer att på ett mycket konkretare sätt behöva övervakas av Ryssland. Motiverat så. Det sätter de svenska öarna i Östersjön i ett omedelbart blickfång.

Det är alldeles för stora insatser som är satta i spel för att denna konflikt ska kunna avdramatiseras. Det ligger i krigets format och dynamik att den obönhörligen måste eskalera och ytterligare brisera här. Tro inget annat.

- Gode Gud!

 

Läs hela inlägget »
Evangelisation i korsningen Gamla Brogatan - Drottninggatan idag Evangelisation i korsningen Gamla Brogatan - Drottninggatan idag


Det blev några intensiva timmar på stan idag med mina flyers. Det är så givande också för evangelisten. Jag tror många kristnas nedstämdhet ibland beror på annat än dem själva. Det är helt enkelt den Helige Ande som är bedrövad i dem, då de inte gör det som han kallat dem till. Den Helige Ande vill ju berätta om Jesus! Genom dig. Men istället sysslar vi med så mycket annat. Han får en begränsad verksamhetsradie genom våra liv då vi är passiva och han blir bedrövad i oss. Det nedslår oss. Att tjäna Herren är lycka!

Ja, jag mötte på flera dyrbara människor som jag träffat på stan under åren, idag. Flera som brottas med sin kallelse och som till och med är arga att de inte riktigt kan föra sig. Men jag förstår kampen och striden hos dem! Därför står jag kvar hos dem och Guds kärlek stor lämnar dem inte. De som lämnat sin ungdoms Gud.

Jag fick härom veckan till mig en sång jag hört i min barndom på ett språk jag inte talar. Sångens refräng på två ord var de enda jag förstod men visste varken om att det var en kristen text eller när jag senast hört den. Melodin kunde jag.

Jag kontaktade en vän som jag visste kan språket och jag undrade om den kommit från honom i vår barndom. Fanns inga andra vägar den kunde nått mig på. Och den började sjunga i mig efter en löprunda så intensivt. Har aldrig nynnat på den, vad jag vet. Jag har ingen musik på när jag springer. Den trallvänliga refrängen dök upp i mig och ville inte ta slut. Jag fick tag i artisten på nätet och ledmotivet och kunde googla fram texten för mig på svenska. Under tiden lyssnade min vän av låten. Gode Gud! Det visade sig att texten talade rätt in i min väns liv under pågående svårigheter likt en hälsning från Herren. Gode Gud! En sång från 1972 framförd av en smörsångare men som sagt med ett kristet ledmotiv. Lovat vare Herren! En profetisk hälsning rätt in i mannens liv som varit starkt prövat. Gud lämnar oss inte och han är mån om att väcka vårt intresse för de eviga tingen, då vi som minst tänker på dem. Då tar han tag i marken under oss och skakar om den så att vi vaknar till. Vi ska inte vara här för evigt! Men vi har en evighet att förhålla oss till. Där väntar Herren på oss. Han vill ha alla med sig hem.

På lördag ska jag springa Stockholm Marathon igen. Är det något att skriva om? Ja, det är det. För precis ett år sedan blev jag helad i mitt vänstra knä just vid denna tid. Skulle väl jag ha glömt det? Skulle jag väl glömma att tacka Herren för det och i tid och otid berätta om det för andra? Inte då. Jag kan gå, springa och vrida mig precis som jag vill idag. Gud vare lov! Jag lägger upp vittnesbördet från i fjol här nedan som är publicerat på YouTube, så kan du lyssna av det om du vill.

Herren är verksam genom sin Ande och hans verk går vidare genom varje själ som låter sig frälsas. Vänta stora ting av Gud. Utför små ting för Gud. Det är lika dyrbart som det största på jord.

Gud välsigna dig.

 

Läs hela inlägget »

Filadelfiakyrkan i Stockholm införlivar numera medlemmar som inte är döpta enligt bibelns lära utan också de som endast är döpta som barn. Det är verkligen ett stort förnekande av frälsningens väg - i all strävan att på mänsklig väg försöka inkludera människor i Guds rike. Döda havet var en gräns. Jordan var en gräns. På samma sätt är dopet till Kristus en oöverkomlig gräns. Du måste igenom och över på andra sidan. Dopet går inte att gå runt!

Man kan ju fråga sig; har det överhuvudtaget någon betydelse vid inlemmandet av en ny medlem i en förening med kristna förtecken? Därvid lag så kan det kvitta. Men Guds församling eller Kristi kropp är ingen förening! Borde inte vara. Om man menar sig vara en biblisk församling och på detta sätt förnekar bibelns klara lära så är det mycket allvarligt. Man äger då inte längre något mandat inför Gud. Det är förödande för Guds rike och all andlig verksamhet. "Den som tror och bliver döpt, skall vara frälst.", uppger Guds ord.

Barndopet är med vår samtids ögon sett en rituell kränkning av barnet. Barndopet kan inte heller ses som en form av barnvälsignelse då den inte har något motsvarande exempel i Guds ord. Att döpa barn är den falska kyrkans lära och saknar auktorisation i Guds ord. Barndopet invaggar människor i en falsk uppfattning om att vara räddad för evigheten.

Här är det väldigt få som protesterar mot utvecklingen. Förkunnarna som vet om bibelns tydliga lära vågar inte höja sin röst för då förlorar de sina positioner och får sedan inga kallelser längre. Här har många som skulle varit profeter blivit bakbundna av sin egen framgångslystnad. Man biter inte en hand som föder en - när det var Gud man skulle tjäna.

Guds tydliga budskap är att "Den som tror och bliver döpt skall vara frälst " (Mark. 16:16). Ett barn kan inte tro. Barnen tillhör redan Guds rike. Skriften å sin sida för ner instruktionen på individnivå genom att beskriva dopkandidaten med bestämd artikel, det vill säga; "den som tror ". Det är mer än semantik! Det handlar om att mottaga frälsning på Guds väg. Det kan inte en kyrklig organisation sätta sig över genom ett kollektivt övergrepp på individnivå.

Här går en knivskarp gräns mellan religion och levande kristendom som aldrig går att överbrygga. Barndopet har aldrig och kommer heller aldrig att kunna legitimeras som en väg till evig frälsning. Den bedrar människor och invaggar oss i ett frälsningstillstånd som saknar relevans på biblisk grund.

Omvänd dig och låt döpa dig till Jesus Kristus! Det är frälsningens väg.

Kom till mig i sommar. Jag döper dig som Johannes gjorde med Jesus. Det är vägen.


 

Läs hela inlägget »

"För övrigt, bliven allt starkare i Herren och i hans väldiga kraft." (Ef. 6:10)

På måndag kommer jag än en gång att stå i korsningen Gamla Brogatan - Drottninggatan med traktaterna om Jesus. Jag kommer att vara där vid 13.00 tiden och sedan ett par timmar framåt. - Gud vare lov och till hans ära! 

Markus som skrev ett av evangelierna upplevdes vid ett tillfälle av Paulus som svekfull och opålitlig. Så till den grad att när Barnabas tog Markus i försvar så blev Paulus vred. Man skildes därför åt. Det var möjligen en rent prestigefull mänsklig sida som blottläggs här hos Paulus - likaväl som en djupare andlig insikt hos Barnabas. Men över alltsammans vakade Herren! Det kan vi gott säga. 

Markus evangelium som i det profetiska ordet får stå symbol för tjuren växte till sig så att Paulus till och med uppmanade sina medarbetare att ta Markus med vid ett senare tillfälle. Markus hade växt till sig. Kalven hade blivit en tjur.

Ja, så får vi alla bli allt starkare i Herren och i hans väldiga kraft. Ingen räknar ju med att en kalv ska uppvisa en tjurs styrka i sitt vardande. Men kanske Barnabas såg kapaciteten i den ringe tjänaren och tog därför honom i försvar. Det visar på en mycket öm omvårdnad i Herren. Kalvar är ju ostadiga. Men bär inom sig en tjurs styrka vid tillväxt.

Så förvandlar Herren mannagryn till män och män till hjältar i hans rike.

Lovat vare Gud!

 

Läs hela inlägget »

"Jesus lämnade nu Galileen och kom till Jordanfloden för att bli döpt av Johannes, men Johannes ville inte döpa honom. Han sa: ”Det kan inte vara rätt. Jag behöver bli döpt av dig.” Men Jesus svarade: ”Gör det ändå, för vi behöver uppfylla all rättfärdighet.” Då döpte Johannes honom. När Jesus hade blivit döpt, steg han genast upp ur vattnet. Då öppnade sig himlen och han såg Guds Ande komma ner som en duva och stanna över honom. Och en röst från himlen sa: ”Detta är min älskade Son, i honom har jag funnit behag.” (Matt. 3:13-17)

Det bibliska dopet som föregår en omvändelse till Jesus och till bättring från synden i våra liv, är en begravning av det gamla livet som man då också lämnar bakom sig. Men det är bara Jesus utgjutna blod som renar från vår synd. Det är viktigt att påpeka och att framhålla. Blodet. Inte vattnet. Därvidlag är inte vattnet vid dopet renande, vilket det annars är i det naturliga livet. Här finns det alltså inte på biblisk grund något "vigvatten" eller heligt vatten att tillämpa, som kyrkliga företrädare förespråkar. Det är ett kyrkligt påhitt. Däremot så får vi en tydlig fingervisning i det faktum att dopets språkliga grundbetydelsen är att "nedsänka" eller "doppa". "Jesus steg genast upp ur vattnet.", står det. Alltså steg han först ner. Jesus blev inte heller döpt som barn av Maria och Josef - om någon nu skulle vilja ta strid emot ett bibliskt dop och legitimera det rituella barndopet på frikyrklig grund.  I så fall vore det en bristande tydlighet i vart vägen går.

Dopet handlar alltså om en begravning av den gamla människan. En påtaglig akt. En gång för alla.

Man begravs - i det naturliga - bara en gång i livet. Och man täcker sannerligen hela liket vid begravningar. Flera alnar. Eller hur? Då krävs det i motsvarande grad lika mycket vatten som jord om jag får hårddra illustrationen för full förståelse. En som dött skall begravas. Här har du frälsningen genom dopet symboliskt uttryckt. Och inget annat.

Men det är mer än symbolik! När Jesus kom till floden Jordan för att döpas av Johannes så insisterar Johannes på att han istället skulle döpas av Jesus. "Det kan inte vara rätt.", insisterar Johannes. Man förstår honom så väl. Men frågan uppstår omedelbart; Varför skulle Jesus överhuvdtaget å sin sida låta döpa sig? Han var ju Guds Son och utan synd. Hur skulle han annars kunna förlåta våra synder om han inte var syndfri? Varför döps Jesus? Han blev ju inte vår Frälsare i dopet? Jesus säger att det var tvunget för att "all rättfärdighet skulle uppfyllas ". Vad som var rätt och färdigt. Rättfärdigt.

Behövde Jesus döpas för sin egen skull? Eller var det för att han med övertydlighet ville påvisa om det sättet, på frälsningens väg? Dopets väg. Dopet är inte en akt som renar från synd. Dopet anropar Gud om ett rent samvete på andra sidan om ett överlåtet liv till Gud. Det är en akt så viktigt påvisad att Jesus själv underställde sig den. Varför då?

Ja, det senare antagandet är så överbevisande. Jesus gav Johannes uppdraget att döpa Jesus både för att visa på den väg vi alla bör vandra - eftersom han själv visade på den vägen genom sitt eget dop. Men också det faktum att dopförrättaren aldrig står över den som döpes. Hur menar jag?

Om Jesus hade döpt Johannes då hade dopet haft riktigt höga krav på den som utför dopet - för ingen kan mäta sig med Herren själv. Men när nu Jesus underställer sig att bli döpt av Johannes då visar han på en ställföreträdande gärning utan anseende till person. Jesus anvisar därmed på frälsningens väg. Men han tydliggör också att utövandet är en betjänande handling och inte en överordnads handling vid dopets utförande. Här har kyrkan i sitt förvaltande och tillämning av läran, förvandskat det mest centrala i frälsningen. Omvändelse, bättring och dop!

Om Jesus hade döpt Johannes då hade de som Jesus hann döpa och deras efterföljare fått en särställning. De hade då blivit en elit. Men så var det inte tänkt! Däremot så säger Johannes så klart om Jesus; "Men han som kommer efter mig är starkare än jag, och jag är inte värdig att ta av honom hans sandaler. Han skall döpa er med helig ande och eld. Han har kastskoveln i handen och skall rensa den tröskade säden och samla vetet i sin lada, men agnarna skall han bränna i en eld som aldrig slocknar." (Matt. 3:11)

Jesus bekräftar Johannes dop på frälsningens väg genom att själv gå in under det. Det är den stora påvisningen för oss! Men han skulle själv komma att döpa i Helig Ande och eld. Det förutsade Johannes profetiskt också. Omvändelse - Bättring - Dop - Dop i den Helige Ande. Där har du frälsningens väg vid de första grunderna.

Bibliskt dop, den kristnes dop är inte ett barns dop därför att ett barn kan inte tro. De vet inte ens om sin existens. Hur ska de då kunna tro? Därför är barndopet sett med vår samtids ögon ett rituellt övergrepp. "Men den som tror och blir döpt skall vara frälst." Det är bibelns lära.  Johannes Döparen understryker profetiskt att Jesus skulle döpa i helig Ande och eld. Det är Jesus dop till oss! Vi döps i vatten genom vår handling/lydnad/villighet i Jesu namn på frälsningens väg. Men Jesus döper oss i den helige Ande och eld!

När Jesus hade underställt sig denna dops akt hos Johannes, så kom den Helige Ande över honom som en duva och Guds röst från himlen. Det är en mycket viktig iakttagelse och rapportering. Rösten från himlen konfirmerade den väg som Jesus själv banade för oss  - genom Johannes dop; "Detta är min älskade Son i vilken jag har funnit behag." Jesus hade teoretiskt sett kunnat döpt Johannes - som kanske själv inte var döpt. Men här fanns det mycket större värden att ta till vara och att inte visa på fel väg vid hanteringen. All rättfärdighet skulle uppfyllas. Både då och för all framtid. Fadern konfirmerade det nedstigandet och den underkastelse som Jesus utförde här, genom att uttrycka sitt välbehag över honom då han lät sig döpas av Johannes. Gud vare lov!

- Ta emot Jesus idag i ditt liv! Redan imorgon kan du bli döpt till Kristus!!

Jag döper dig till Kristus då du är klar med ditt gamla liv, min vän.

 
Läs hela inlägget »

Förkunnelse på YouTube

Senaste inläggen

Senaste kommentarer

Arkiv

Etiketter