_DSC9211-2.Mobilen

En invasion kryper allt närmare!

Kristen! Positionera dig. Lämna komfortzonen och bege dig ut bland människorna med evangelium! Människor kommer alltmer akut att söka svar på existensiella frågor. De kommer att väckas över sina liv. De behöver dig. De behöver få höra om Jesus, vår tillflykt!  Nu är inte tid att utvärdera hundra år av väckelsekristendom. Vi får nu stor hjälp av världssituationen då människor blir ängsliga och rådvilla. En annorlunda väckelse har startat!

Inte sedan 1939 har Sverige offentligt deklarerat att man trots sin neutralitet och alliansfrihet skall skicka vapen till stridande parter i en konflikt. Beslutet har varit motsträvigt men följdriktigt. En tvingande åtgärd i en Europeisk kontext. Detta är ödesbestämt och kommer att väcka diktaturens vrede. Det är en väckarklocka! 

Detta är en väckelsesignal. Ut bland människorna! De behöver kunna få tag i dig till deras tjänst och vart de återkommande kan gå med sin oro. För den kommer att öka! Bli en vägvisare.

Imorgon kommer jag själv att stå i korsningen Gamlabrogatan/Drottninggatan med mina flygblad.

Gå i takt med din samtid och var en evangelist!


 

Kommentera gärna:

Senaste inläggen

Senaste kommentarer

  • Thommy » Evangelisationen:  ”Guds frid Anita! Tack för ditt gensvar. Ja, en Guds gåva är det. Må elden aldri..”

  • Anita » Evangelisationen:  ”Hej Thommy! Jag vill bara säga att det är beundransvärt det du gör.Du har fått m..”

  • Stina » Owe Lindeskär:  ”Tack för förkunnelsen av Ove Lindeskär du länkade! Underbart klart! Vet du att h..”

  • Sven » Förstagångs föräldrar !:  ”Huvudet på spiken! ”

  • Thommy » - Glad Midsommar!:  ”Tack Anita! Det betyder så mycket varje hälsning. Nu är det spänt i världen och ..”

Bloggarkiv

Etikettmoln