_DSC9211-2.Mobilen

Gatufotografering i Florens



Klicka på bilden - om du inte tittar i en mobiltelefon, vill säga. Bilden togs med en Nikon D800E. Det får nästan återverkan i stolsitsarna. Kameran saknar ett lågpassfilter. Det är allt vanligare i kamerans sensorer numera. Det gör att det kan uppstå moiré. Det uppkommer nästan i stolsitsarna på den här bilden. Skall du skaffa en kamera - köp en utan lågpassfilter. Det blir bättre kontrast i bilderna.
 

Kommentera gärna:

Senaste inläggen

Kommentarer

  • Siri » Jesus Revolution:  ”Jesus is the revolution for the people!”

  • Thommy » Mannen med vilddjursklor:  ”Ja, det är det bestående intrycket också jag har av den museiintendent som förev..”

  • Berno » Mannen med vilddjursklor:  ”Värmlands museum i Karlstad framställer Boltzius som en bedragare och alla "bevi..”

  • Lisbeth Djupström » Mannen med vilddjursklor:  ”Tack för dessa vittnesmål om Boltzius! Stärkande!”

  • Marie Helene » En kvinna blev hjälpt:  ”Amen! Tack Jesus Kristus för denna hemsida och att man kan få gemenskap med bröd..”

Bloggarkiv

Etikettmoln