_DSC9211-2.Mobilen

Läget förvärras ytterligare...

Sverige har idag beslutat om ytterligare över 14 miljarder kronor i stöd till Ukraina. Det är det största ekonomiska paket Sverige gett till Ukraina sedan kriget började. Vi har bistått med över 42 miljarder sammanlagt. Men det handlar inte om frystorkad mat eller förstahjälpenkit vi skickat utan högteknologisk krigsmaterial. Bland annat två av de enda stridsledningsflygplan vi äger. Det säger något om hur desperat läget är! 13,3 miljarder av detta bistånd är ren krigsmateriel. I början av kriget skickade vi 5.000 hjälmar - nu materiel till en stridskapacitet på överlägsen nivå. Försiktigheten avtar alltmer och insatsen ökar.

När kan man definieras vara i krig? Hur länge kommer Ryssland att stillatigandes se på när vi ökar på det motstånd de möter på fronten?

Vi lever farligt men har inte haft något val. Vi sugs in i en konflikt ingen av oss önskar. Vi lever inte längre i efterkrigstid.

- Vi lever i förkrigstider!

 

Kommentera gärna:

Senaste inläggen

Senaste kommentarer

  • Stina » Owe Lindeskär:  ”Tack för förkunnelsen av Ove Lindeskär du länkade! Underbart klart! Vet du att h..”

  • Sven » Förstagångs föräldrar !:  ”Huvudet på spiken! ”

  • Thommy » - Glad Midsommar!:  ”Tack Anita! Det betyder så mycket varje hälsning. Nu är det spänt i världen och ..”

  • Anita » - Glad Midsommar!:  ”Tack Thommy och jag önskar naturligtvis dig detsamma! Varm sommar hälsning från..”

  • Sven » Kamp & Seger!!:  ”Den gamle mannen… Det grep mig. Matt 18:12-13”

Bloggarkiv

Länkar

Etikettmoln