_DSC9211-2.Mobilen

Förstoringar i akryl

Galleriutskrifter Galleriutskrifter

Här en bild i formatet 120 × 80 centimeter. Bilden är tryckt på en kombination av akryl/aluminium. Det är en galleriversion. Bilden fick intepoleras till 400% men håller en enastående fin skärpa och struktur. Kan rekommenderas.

Idag kom min mellanformatare som jag beställt. Det är en Nikon D800 E. Den lanserades för ett par år sedan och är redan ersatt av Nikon D810. Men D800E äger allt man behöver i mellanklassformatet. Allt är relativt. Kameran är en 36 megapixel kamera.

Det skall bli spännande att se prestandan i galleriformat från denna sensor !

 

 

Kommentera gärna:

Senaste inlägg

Senaste kommentarer

  • Thommy » Proklama i Stockholm:  ”En händelse som ser ut som en tanke...varför inte överlåta verksamheten till för..”

  • Stina » Proklama i Stockholm:  ”Thommy, du kanske inte vet att det var Arne Imsen som ordnade lokaler åt Sundbom..”

  • Roger Lindroos » Konsertkristendomen!:  ”Du är något på spåren här. Men följer det inte en stigande trend inom frikyrklig..”

  • Claes Mård » Konsertkristendomen!:  ”Ja du Thommy... Allt ska vara så flashigt nu för tiden. Jag kan intyga att våra ..”

  • Susan A. » Ett hembud:  ”Tack för dessa ord. Min käre far fick komma till detta Paradis kl. 20:45 den 10/..”

Bloggarkiv

Etikettmoln