_DSC9211-2.Mobilen

Kvällen innan...



Det är nu försent till förbättringar och att intervalla. Löpklockan är tankad med batteritid. Chip och nummerlapp vidhäftade. Ingredienserna från en dubbelbakat pizza kommer möjligen att bättra på förutsättningarna i uthållighetsprovet, till mineral drycken. Däst. Det rister i benen. Muskulaturen ropar efter löp. Övervikten gnyr. Saken skall avgöras under saltgurka och torra druvsocker tabletter. Målmedvetenheten skall ställas på prov och lusten att ge upp, motarbetas. Det finns bara en sak i sikte. Mål! Och det fort. Så fort det går.

Det är dags för Stockholm Marathon 2015.

Kanske vi ses därute!

Må så fint.

 

Kommentera gärna:

Senaste inlägg

Senaste kommentarer

  • Märta » Swish nummer:  ”Bäste bror! Inget swish! Låt Herren visa sig härlig! När du ser lokalen, då vet ..”

  • Siri » Swish nummer:  ”När tiden var inne sände Gud sin son till världen..”

  • Leif Andersson » Den Helige Andens verk!:  ”Medan dagen varar måste vi göra hans gärningar som har sänt mig. Natten kommer d..”

  • Siri Åkesson » Att ta Guds verk i egna händer...:  ”Amen! Ledd av anden är A och O! Mose säger till folket jag går upp på berget för..”

  • RoseMarie Asraf Ftedriksson » Allahelgoween:  ”Jesus svarade den unge mannen: "Låt de (andligt) döda begrava sina döda. Kom du ..”

Bloggarkiv