_DSC9211-2.Mobilen

Borelia


En vecka innan Göteborgsvarvet uppsökte jag vårdcentralen för ett fästingbett. Pjoskigt? Nej, det har sin betydelse när man skall anstränga kroppen.

Läkaren tog emot mig men avfärdade omgående mitt allergogent grandiosa myggbett. "Det där är ingenting", sa hon, fastän rodnaden hade bildat andra röda öar i gränstrakter och såg ut att ta över löparen. Mitt ärende var att jag verkligen ville förvissa mig om att det var klokt att löpa med den här stora prydnaden. Infektioner och löpning hör inte ihop, som sagt. - " Du kan springa", sa hon. Det har inte gått in i blodet. Hur man nu kan se det genom en okulär besiktning. Inget blodprov togs heller. Men man är lekman och tror på experter.

Så med två genomförda lopp på 5,1 mil tillsammans kom beskedet efter komplikationer och en riktig doktor. Borelia!

På ett vis skönt att få veta. Då finns det fortfarande krafter kvar i kroppen för nästa år som ägnades åt annat denna gång. En infektion stjäl ork och kraft. Och det är naturligtvis inte bra att löpa under sådana omständigheter.

Se upp med läkare på Vårdcentraler. De är också människor! Och mitt resultat kunde naturligtvis varit bättre.

Det var det jag ville säga, ja.

 

Kommentera gärna:

Senaste inlägg

Senaste kommentarer

  • Stina » Owe Lindeskär:  ”Tack för förkunnelsen av Ove Lindeskär du länkade! Underbart klart! Vet du att h..”

  • Sven » Förstagångs föräldrar !:  ”Huvudet på spiken! ”

  • Thommy » - Glad Midsommar!:  ”Tack Anita! Det betyder så mycket varje hälsning. Nu är det spänt i världen och ..”

  • Anita » - Glad Midsommar!:  ”Tack Thommy och jag önskar naturligtvis dig detsamma! Varm sommar hälsning från..”

  • Sven » Kamp & Seger!!:  ”Den gamle mannen… Det grep mig. Matt 18:12-13”

Bloggarkiv

Etikettmoln